RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
Hades Szeroka
Hades Szeroka

Siedemnasty raz jazz

To, w zasadzie, miało być dopełnienie popełnionego kilka tygodni temu tekstu, pisanego pro domo sua, poświęconego konferansjerskiemu debiutowi faceta, który wcześniej nie wyobrażał sobie, że w taką rolę w życiu może się jeszcze także wcielić. Jestem po kolejnym doświadczeniu. Zapowiadałem trzy koncerty XVII Hades Jazz Festiwalu. Jak to robiłem, ocenią inni. Ale dla mnie ważne się okazało coś innego. Czy wprowadzałem filharmoniczną publiczność – wiem, za długo! – w koncertTomasz Stańko Quintetu, czy kwintetu bardzo lubelskiego,Sushiego vel Sushkina, czy wreszcie – na koniec – kwintetowego składu projekt Miśkiewicz / Majewski plays Komeda, za każdym razem znalazł się ktoś, kto wyrażał zadowolenie, iż hadesowy festiwal trwa i daje w Lublinie prawdziwy napęd odbiorom muzyki synkopowanej. Uzbrajałem się przy tym w nową wiedzę. Lider całkiem młodej grupy lubliniaków, szalony trębacz Sushi, nagle ujawniał – czego nie miałem świadomości – że na Hades J. Festiwalu grał już trzeci raz. Sam sobie uświadomiłem, że nie było nazwiska powtarzającego się częściej w jazzowych okolicach Kawiarni Artystycznej Hades niż – przy uwzględnieniu saksofonisty, padre Henryka, jego córki, świetnej wokalistki Doroty i zachwycającego nawet kolebkę jazzu, Amerykę, w sekcji towarzyszącej Stańce, perkusisty Michała, syna asa alt-saxu – nazwiska pojawiającego się częściej w hadesowych podziemiach przy Peowiaków 12 niż Miśkiewicz(e). A jak przypomniałem obecność mistrza Stańko na 12. odsłonie HJF, to mi szybko przypomniano, że to nie był pierwszy pobyt pana Tomasza w hadesowych czeluściach, bo był już uczestnikiem imprezy zamykającej się liczbą policzalną na palcach jednej ręki.
W całej tej jazzowej biedzie, jaka była doświadczeniem tego miasta po upadku w latach 70. Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych i wyimportowaniu ich (czyt.: wykradzeniu) do Zamościa, pod ciepłem Hadesu chronili się ludzie jazz uwielbiający, wdzięczni Kawiarni Artystycznej, że nie dała im zwątpić, iż to, co kochają nad życie, będzie wciąż ich bezpośrednim udziałem.
Ela Cwalina, lepsza część współwłascicieli kawiarni, powiedziała w niedzielę podczas Komedowego koncertu M/M, że jej mążLeszek, główny twórca HJF (nigdy nie zapominający o udziale w tym dziele poety i dziennikarzam ś.p. Waldka Drasa) oraz ja, świadek i niekiedy intensywny, mało subordynowany uczestnik wszystkich - przez 17 lat – festiwalowych odsłon, powinniśmy siąść i napisać książkę o tej lubelskiej historii w synkopowanym rytmie. Zaiste! Trochę mi jednak – stypendyście ZUS – brakuje na to czasu. Wiem natomiast, że to nie może być robota dwójkowa. Do tego powinni się dołączyć owi moi – jestem dumny! – koledzy, którzy przyszli na popis rodu Miśkiewiczów z braćmi Majewskimi (Robert – trąbka, Wojciech – piano). Jako emeryci (jeden już od 16 lat!) nie kryli, że nie było ich stać na środkowy, festiwalowy koncert Stańki ze skandynawskim składem w FL (100 zł). Toteż nie zapowiedź moja była ważna tego wieczora. Dużo ważniejsze stały się wspomnienia – w naszym małym, trzyosobowym gronie – tych cudownie nawiedzonych jazzmanów, którzy grali w Lublinie muzyką Armstronga czy Ellingtona już na przełomie lat 50. i 60. poprzedniego wieku, gdy w kraju gomułkowskiej “naszej małej stabilizacji” było to prawdziwą odwagą. I fantazją.
Im ten drobiazg dedykuję.http://molik.redblog.dziennikwschodni.pl/2009/12/15/siedemnasty-raz-jazz/

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

81 532 87 61 w. 3

rezerwacje i obsługa

imprez w restauracji

szeroka@hades-lublin.pl

POGOTOWIE CATERINGOWE

81 532 87 61 w. 4

negocjacje warunków imprez cateringowych (ustalanie terminu, miejsca, menu itp.)

Mariusz Frąc

609 606 239

mariusz.frac@hades-lublin.pl

Godziny otwarcia

RESTAURACJA

HADES SZEROKA ZAPRASZA:

od niedzieli do czwartku:

od12.oodo22.oo

piątek, sobota:

od 12.oo do24.oo

Lokalizacja

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

ul. Grodzka 21 / 20-112 Lublin

dojechać do nas można autobusami MPK wysiadając na przystankach:

Brama Krakowska

(ul. Królewska, ul. Lubartowska)

Dworzec Główny PKS

(Al. Tysiąclecia, ul. Ruska)

Targ pod Zamkiem

(Al. Unii Lubelskiej)

Samochodem najlepiej zaparkować na Placu Zamkowym, na ulicy Kowalskiej lub na ulicy Podwale i dojść schodkami przez Bramę Grodzką.

Po godzinie 21.00 Taksówki mogą wjeżdżać na Stare Miasto, można więc podjechać lub zamówić taksówkę pod drzwi naszej restauracji.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter z aktualnymi informacjami o nowościach i najciekawszych ofertach restauracji Hades Szeroka