RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
Hades Szeroka
Hades Szeroka

Nigel Kennedy i Kroke. Jesteście wielcy

Grzegorz Józefczuk 2009-12-03

Dawno nie było koncertu, który wzbudził tak gorące uczucia zachwytu jak "East meets East" Nigela Kennedy'ego i grupy Kroke

    Płyta "East meets East" ukazała się w 2003 roku i wciąż świeże są i nie wyczerpane pozostają możliwości stylistyczne i brzmieniowe, jakie zostały na niej zakodowane. Wprawdzie większość utworów znana jest z wcześniejszych płyt Kroke, lecz we wspólnym muzykowaniu Kroke z Nigelem Kennedym przybierają one niewiarygodnie nowe kształty, opalizują nowym muzycznym światłem - a do tego każdy koncert jest inny.
Nigel Kennedy, brytyjski wirtuoz skrzypiec, niesamowity w swych solówkach, i krakowska grupa Kroke (Jerzy Bawoł - akordeon, Tomasz Kukurba - altówka, Tomasz Lato - kontrabas oraz gościnnie Tomasz Grochot – perkusja), złożona ze świetnie wykształconych absolwentów Akademii Muzycznej, a czerpiąca przede wszystkim z muzycznych tradycji sefardyjskich, grają w urzekający sposób. Grają doskonale, pewnie, swobodnie, nie bez humoru i zabawy a zarazem odpowiedzialnie - bo prawdziwie. Kompozycje, które są przecież proste, w których żydowska nuta spleciona zostaje z etnicznymi melodiami z Bliskiego Wschodu i z Bałkanów, Kennedy i Kroke zmieniają w muzyczne diamenty. Perfekcyjność techniki, warsztatu    i nieskazitelność dźwięku godna filharmonijnych scen wydobywa więc z tej muzyki jej nieznane nam pokłady. Tak proste utwory, jak "Kołysanka dla Kamili" Tomasza Bawoła, o której akordeonista powiedział, że napisał nie tyle muzykę, co po prostu melodię, albo sławna piosenka "Ajde Jano", którą jedni wywodzą z Serbii, drudzy  z Macedonii, trzeci z Chorwacji, a niektórzy piszą o niej, że jest żydowska - nagle brzmią monumentalnie. Atmosfera koncertu - spektaklu oraz aura samej tej muzyki i porywającego stylu wykonawców powodują, że kilka dźwięków, fragment melodyjki są    w stanie wypełnić całą przestrzeń naszej wrażliwości.

Mimo że muzycy mogą zagrać wszystko jak zapragną, porusza szacunek dla tradycji, z jakich korzystają, a także nawzajem do siebie. Napęd koncertu bierze się w znacznym stopniu z muzycznego dialogu Nigela Kennedego i Tomasza Kukurby, w jakim potrafią, niczym w muzycznym tyglu, przechodzić od world music do tego co klasyczne i do jazzu.
Koncert był też sukcesem organizatora, Kawiarni Artystycznej Hades, w tym specjalnie Elżbiety Cwaliny i Krzysztofa Bielewicza. Nikt, w tym także poważne instytucje kultury, wcześniej nie ośmielił się porwać na organizację tego koncertu. Więc jest to i sukces sponsorów jak i miasta Lublin (- Brawo Lublin! - wołał kilka razy Nigel), którzy zaproszenie Kennedego i Kroke do Lublina wsparli finansowo. To słuszny kierunek, aby miasto pomagało takim odważnym, nie instytucjonalnym inicjatywom, jeżeli chcemy być Europejską Stolicą Kultury 2016.

Więc koncert (i ten wtorkowy i ten środowy) był wydarzeniem, jakiego się nie zapomina, rodzajem zaczarowania albo misterium tyleż energetyzującego co wysysającego ze słuchacza całą jego emocjonalność, na prze-mian wciskając w fotel albo zabierając z niego w szaloną podróż, w jakiej uczestniczą wszystkie zmysły oraz trudne do nazwania wewnętrzne emocje i wyobraźnia. Ekstatyczna siła tej muzyki, także jej zaborczość i demoniczność, są tak ogromne, że publiczność wciągnięta w jej wiry pragnie bisów, lecz kiedy do nich dochodzi, staje się kolejnymi partiami muzyki jakby przytłoczona, bo jeszcze nie wybrzmiało w słuchaczach to, co grano wcześniej. Czy to jest voodoo, które uzależnia, odsłaniając nam zagubioną drogę w głąb siebie samego, do katharsis?

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

81 532 87 61 w. 3

rezerwacje i obsługa

imprez w restauracji

szeroka@hades-lublin.pl

POGOTOWIE CATERINGOWE

81 532 87 61 w. 4

negocjacje warunków imprez cateringowych (ustalanie terminu, miejsca, menu itp.)

Mariusz Frąc

609 606 239

mariusz.frac@hades-lublin.pl

Godziny otwarcia

RESTAURACJA

HADES SZEROKA ZAPRASZA:

od niedzieli do czwartku:

od12.oodo22.oo

piątek, sobota:

od 12.oo do24.oo

Lokalizacja

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

ul. Grodzka 21 / 20-112 Lublin

dojechać do nas można autobusami MPK wysiadając na przystankach:

Brama Krakowska

(ul. Królewska, ul. Lubartowska)

Dworzec Główny PKS

(Al. Tysiąclecia, ul. Ruska)

Targ pod Zamkiem

(Al. Unii Lubelskiej)

Samochodem najlepiej zaparkować na Placu Zamkowym, na ulicy Kowalskiej lub na ulicy Podwale i dojść schodkami przez Bramę Grodzką.

Po godzinie 21.00 Taksówki mogą wjeżdżać na Stare Miasto, można więc podjechać lub zamówić taksówkę pod drzwi naszej restauracji.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter z aktualnymi informacjami o nowościach i najciekawszych ofertach restauracji Hades Szeroka