RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
RESTAURACJA LUBLIN HADES SZEROKA
Hades Szeroka
Hades Szeroka

Grzegorz Józefczuk 2007 - 10 - 24

Felieton z cyklu Tortury kultury

Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin

 

Kiedy Kawiarnia Artystyczna Hades otrzymała Nagrodę Miasta Lublina za Upowszechnianie Kultury, konkurencja - można się domyślać - zacisnęła zęby. Niepotrzebnie, bo chociaż nagroda ta trafiła do konkretnych ludzi, fakt jej przyznania właśnie Hadesowi był pierwszym w najnowszej historii Lublina przypadkiem usatysfakcjo-nowania prywatnej inicjatywy ludzi, których wkład w rozwój kultury jest niebagatelny. Muzeum Lubelskie - tak, prof. Władysław Panas - tak, wydawnictwo Norbertinum - tak, na zagrodę zasłużyli, ale jakaś "prywatna, komercyjna" firma? Przecież czeka tyle szacownych instytucji!

Tak właśnie wtedy szeptano, jakby nie widząc, że świat się zmienia i już nie tylko instytucje państwowe czy osoby o wielkim autorytecie dokładają swoją cegiełkę do wspólnego kulturalnego worka. Znaczna część tej "prywatnej inicjatywy" to pasjonaci i chwilami nawet szaleńcy, którzy w istocie często nie tyle zarabiają, co sami sponsorują koncerty, jakie organizują. A koncertów tych jest multum, wiele - to znakomite, topowe nazwiska. Bo artyści lubią te miejsca, w których ich lubią - więc i z ceny mogą wtedy zejść. Każdy szuka własnej formuły, niektóre lokale stają się wprost wylęgarniami talentów, z szarych i zdolnych robią znanych i bogatych; dość powiedzieć, że najsławniejszy dziś kabaret Ani Mru Mru zaczynał w winiarni "U Dyszona" i w "Hadesie" właśnie.

Gdyby nie przybytki sztuki gastronomicznej, sztandarowy lubelski slogan, że jesteśmy miastem o wielokulturowej tradycji, byłby hasłem wyłącznie historycznym i w istocie wirtualnym. …

Knajpy, restauracje, kawiarnie, puby i winiarnie są formą kultury, mają swój własny wkład w kulturę, a w naszym, nie tylko polskim, przypadku stały się przejawem i dowodem wolności; socjolog powiedziałby może, że też sposobem socjalizacji, budowania więzów społecznych. Jeżeli są knajpy, to znaczy, że jest normalnie. To dzięki nim następuje stopniowe ucywilizowanie tej wielkiej mekki melin i marginesu, jakim przez lata było Stare Miasto w Lublinie (każdy to widzi - gdzie kawiarni i pubów nie ma, tam lepiej nie chodzić). Dlatego nagroda dla Hadesu jest naprawdę dobrym słowem kierowanym do tych wszystkich restauratorów.

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

81 532 87 61 w. 3

rezerwacje i obsługa

imprez w restauracji

szeroka@hades-lublin.pl

POGOTOWIE CATERINGOWE

81 532 87 61 w. 4

negocjacje warunków imprez cateringowych (ustalanie terminu, miejsca, menu itp.)

Mariusz Frąc

609 606 239

mariusz.frac@hades-lublin.pl

Godziny otwarcia

RESTAURACJA

HADES SZEROKA ZAPRASZA:

od niedzieli do czwartku:

od12.oodo22.oo

piątek, sobota:

od 12.oo do24.oo

Lokalizacja

RESTAURACJA

HADES SZEROKA

ul. Grodzka 21 / 20-112 Lublin

dojechać do nas można autobusami MPK wysiadając na przystankach:

Brama Krakowska

(ul. Królewska, ul. Lubartowska)

Dworzec Główny PKS

(Al. Tysiąclecia, ul. Ruska)

Targ pod Zamkiem

(Al. Unii Lubelskiej)

Samochodem najlepiej zaparkować na Placu Zamkowym, na ulicy Kowalskiej lub na ulicy Podwale i dojść schodkami przez Bramę Grodzką.

Po godzinie 21.00 Taksówki mogą wjeżdżać na Stare Miasto, można więc podjechać lub zamówić taksówkę pod drzwi naszej restauracji.

Newsletter

Zapisz się, aby otrzymywać nasz newsletter z aktualnymi informacjami o nowościach i najciekawszych ofertach restauracji Hades Szeroka